4. Jak pečovat o košili z GALARDu
Jak prát košile?
- Příprava před praním
Než vložíte košile do pračky, rozdělte je na bílé a barevné. Pokud nemáte kostice zašité, vyndejte z límce plastové výztuže. Francouzské neboli dvojité manžety, které slouží pro umístění manžetových knoflíků, vždy rozepněte a rozviňte, aby se nečistoty mohly dostat pryč. Zvláště u bílých košil, pokud jsou silně znečištěné, před praním přetřete límeček a manžety jádrovým mýdlem pro ruční praní. Doporučujeme vyhnout se jakýmkoliv chemickým čistidlům.
- Pereme, aneb méně znamená více
Dále použijte nejlépe prací prášek na jemné prádlo. Aviváž v tomto případě̌ vynechejte. Perte na 30 – 40 stupňů̊ podle míry zašpinění. Otáčky odstřeďování nastavte na 400 – 600. Méně znamená v tomto případě více, košile se při ždímání tolik nepomačká a bude se lépe žehlit.
- Jak sušit?
Ihned po vyprání vytáhněte košili z pračky, aby se bavlněná vlákna příliš nezmačkala, a protřepejte ji. Košili sušte zavěšenou na ramínku se zvednutým límcem a zapnutým límcovým knoflíčkem. Dejte si pozor na dřevěná barvená ramínka, která mohou barvit. Košile nikdy nesušte na přímém slunci nebo v sušičce, prodloužíte tak životnost vláken.
Jak žehlit košile?
- Ráno moudřejší večera
Košili by si správný gentleman měl žehlit sám, a to nejlépe každé ráno před tím, než si ji vezme na sebe. Nedoporučujeme žehlit košile do zásoby, obvykle se mezi ostatními stejně pomačkají.
- Důležitá je čistota
Nikdy nežehlete ušpiněnou košili. Nečistoty se zažehlí do vláken a je pak velmi obtížné je odstranit.
- Vlhkost vám usnadní práci
Nejlépe se košile žehlí, dokud je ještě trochu vlhká. Přírodní bavlněná vlákna se lépe poddají a snadněji drží tvar. Žehličku nastavte na střední teplotu a vysoký výkon páry. Pokud žehlíte zcela suchou košili, výraznější sklady si během žehlení zvlhčujte.
- Dokonalost spočívá v detailech
Speciální péči věnujte manžetám a límci. Manžety, stejně jako límec, žehlete naplocho rozepnuté, aby nebyl vidět boční sklad a manžeta po zapnutí držela pěkný oválný tvar. U límce se vyplatí výrazné propaření a tlak především na špičkách, aby se nekroutily.
TIPY:
Límec se vždy ohýbá až ve chvíli, kdy má gentleman košili na sobě, po uvázání kravaty nebo motýlka. Pokud chcete vyrazit v košili s rozhalenkou, límec ohněte tak, jako byste si chtěli uvázat kravatu, a rozepněte jej až ve chvíli, kdy na sobě máte sako. Límec, pokud je dobře vyžehlený, si pak krásně̌ udrží tvar po celý den.
Rukávy
žehlete s rukávníkem. Pokud rukávník nemáte, nepřejíždějte
žehličkou okraje rukávu, abyste nevytvořili boční sklad.
Košili
nechte zapnutou vychladnout na ramínku.
Po svléknutí nikdy nezapomeňte vytáhnout z límce výztuže. Zejména pokud máte kvalitní kovové, které při praní mohou zničit pračku nebo zabarvit košili, případně obojí.
Také nedávejte košili po celém dni
ihned přímo do koše na prádlo, ale nechte ji chvíli na vzduchu.
Bavlna je přírodní materiál a propocená košile by mohla začít
v koši žít svým vlastním životem.
Tmavé látky perte obzvláště opatrně ve speciálním pracím prostředku.